Welcome to TriCityShedPlans! Your ultimate destination for premium Cabin, Chicken Coop, Storage Shed, and Specialty Building Plans. Whether you're a seasoned builder or a DIY enthusiast with some carpentry skills, our extensive collection of step-by-step building plans will help guide you through your project from start to finish.
- All plans are PDF downloads and include a material list! -
Thanks for looking and happy building!
Cabin/She Shed/Man Cave/Office Plans
-
10x16 Backyard Office Plans
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per -
16x20 Office Shed Plans
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per -
12x16 Guest House Plans
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per -
10x12 Backyard Office Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per
Coops & Animal Shelters
-
8x32 Chicken Coop Plans
Regular price $19.95 USDRegular priceUnit price per -
6x10 Chicken Coop Plans w/ Run
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
10x16 Goat Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
12x28 Goat Shed/Chicken Coop Combo
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per
Large Storage Building Plans
-
12x16 Cape Cod Shed Plan
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per -
10x12 Storage Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
10x16 Storage Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
12x20 Garage Plans
Regular price $25.95 USDRegular priceUnit price per
Small Storage Building Plans
-
Lean-To Plans 8x10
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
10x12 Barn Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
10x12 Lean-To Shed
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
8x10 Garden Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per
Specialty Building Plans
-
4x16 Firewood Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
4x8 Firewood Shed Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
8x12 Greenhouse Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per -
12x12 Pergola Plans
Regular price $13.95 USDRegular priceUnit price per
-
Emily
"Fabulous plans, very detailed and easy to follow. Highly recommend."
-
Kelly
"These were very detailed and were just what I was looking for. I'd recommend these to anyone with a similar project."
-
Susan
"Love the plans for building this. Will get it finished by summer's end. Thanks so much. Easy to find and easy to purchase!"